Sumbas’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Coşkusu
 
Sumbas ’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.
 
 Tören Sumbas Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtına çelenk konulması ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler adına saygı duruşu yapılıp, İstiklal Marşı okunmasıyla başlandı.
 
 Törene Kaymakamımız Sayın Ömer Coşkun, Belediye Başkanımız Mustafa Nuri Nuhoğlu, İlçe Jandarma Komutanımız Sayın Yüksel Aydın, İlçe Emniyet Amirimiz Sayın Cemil Deniz, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürümüz Sayın Orkun Akıcı, Ak Parti İlçe Başkanımız Sayın Erol Kaplan, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanımız Sayın Gazi Güveloğlu, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkan Vekilimiz Sayın Ali Kurt, İyi Parti İlçe Başkanımız Sayın Asalet Hadınoğlu, kurum müdürlerimiz, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
Program açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Orkun Akıcı;  “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk adımı atarak milli mücadele ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919, ezelden beri hür yaşamış olan aziz milletimizin yeniden şahlanarak ayağa kalktığı ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı tarih olmuştur. Türk milleti, hürriyetini zincire vurmak isteyen işgal ve çıkar planlarına karşı amansız bir mücadele vermiş, al bayrağımızı Anadolu’nun her köşesinde bir daha inmemek üzere tüm ihtişamı ile dalgalandırmıştır. Milli Mücadelenin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir. Bugünle yarın arasındaki köprü olan gençliğimiz aydınlık yarınlarımızın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatıdır.
Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyor; cennet vatanımızı bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” ifadelerine yer verdi.
 
Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle açıklamada bulunan Kaymakamımız Sayın Ömer Coşkun , "Büyük Önder Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki kahramanların 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak Milli Mücadeleyi başlattıkları tarihi günün 99. Yıldönümünü kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Bir devlet kurmak ne kadar zor ve ağır bedeller ödemeyi gerektiriyor ise kurulan bu devleti yaşatmak ve yüceltmek de büyük bir gayret gerektirmektedir. Bu sebeple Büyük Atatürk, yeni kurulan devletimizin gelişmesinin ve yükselmesinin ancak milli ve manevi değerlerine bağlı, aklı ve vicdanı hür Türk gençlerinin varlığıyla mümkün olabileceğini görmüş ve ülkemizi her zaman inandığı ve güvendiği Türk gençliğine emanet etmiştir.  Ecdadımızın büyük yokluklarla kurduğu Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir ve sizlerin omzunda yükselecektir. Milli birlik ve dayanışma şuuruyla, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de ülkemizi her türlü ihanet ve düşmanlıktan koruyacağınıza inancımız tamdır. Biz yöneticiler olarak sizlerin en iyi şekilde yetişmesi, ileride her birinizin ülkemize başarılı hizmetler verebilmesi için üzerimize düşen görevi yapmaya, imkânlar ölçüsünde her türlü destek ve güvenceyi sizlere sunmaya devam edeceğiz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; başta bu günü anlamlı kılan, geleceğimizin teminatı değerli gençlerimiz olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere milli mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve cesaretin timsali kahraman gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.
 
Kutlamalar öğrencilerin okuduğu şiirler, oratoryo gösterileri ve çeşitli spor dalların da sergiledikleri gösterilerin ardından, spor branşlarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Kaymakam Coşkun ve diğer protokol üyeleri tarafından çeşitli ödüller verilmesi ile sona erdi.