Hayvancılığın geliştirilmesi yönünde Sumbas ’ta önemli bir adım atıldı. Islah edilen 264 dekarlık mera alanı çiftçilerin istifadesine açıldı. Döğenli Mahallesinde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 350 dekarlık alanın 264 dekarlık kısmında tespit-tahdit ve ıslah çalışmaları tamamlanan mera düzenlenen törenle hayvancılığa açıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış konuşmasını Döğenli Mahalle Muhtarı Emre Ozan Güvel yaptı. Güvel konuşmasında, ‘Meramızı ıslah edip, bu duruma gelmesinde emeği geçen herkese şahsım ve Sumbas halkı adına teşekkür ediyorum’ diyerek, protokol üyeleri sırasıyla mera projesi ve hayvancılık için meranın önemi hakkında bilgi verdiler.
Mera amenajman ve ıslah çalışmalarının Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle tamamlandığını ifade eden Kaymakam Ömer Coşkun, meraların hayvancılığa açılmasıyla çiftçilere önemli bir destek verildiğini belirterek, projenin hayvancılığın gelişmesine önemli katkı sağlayacağını kaydetti. Döğenli Mahallesi Merasının ıslah edilmesinde emeği geçen başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür eder, bu meranın hayvancılık sektörüne bereket getirmesini dilerim.” diye konuştu.
Son olarak konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise Osmaniye Valiliği olarak ilimizin zenginliklerini, potansiyellerini ortaya çıkarmak için her geçen gün daha çok çalıştıklarını ve hükümetin vermiş olduğu imkânları en iyi şekilde kullanma gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek, “Mera Islahı ve doğal kaynaklarımızın işletilmesi projesinin özellikle son dönemlerde, ülkemizde hayvancılığın tekrar önemli hale geldiği şu günlerde, çiftçilerimize çok yarar sağlayacağı su götürmez bir gerçektir. Bu proje ile çayır ve mera alanlarını verimli hale getirerek çiftçi kardeşlerimizin gelirinin arttırılması ve böylece milli ekonomiye katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bizlere düşen ise aşkla sevdayla çalışıp ülkemizi kalkındırmaktır. Bu aşkı, bu sevdayı el birliği ile bu topraklarda hâkim kılarsak hiçbir şeyi atıl bırakmayız. Unutmayalım ki bir ülkenin kalkınmasının önündeki en büyük engel insanını, toprağını, suyunu atıl bırakmasıdır. Allah bu coğrafyaya çok büyük bir güzellik vermiş. Bizler bu güzelliği bu zenginliği israf edersek hesabını veremeyiz” diye konuştu. Vali Coşkun, projenin ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.
Program konuşmaların ardından halk oyunları gösterileri ile devam etti.
Daha sonra Vali Sayın Ömer Faruk Coşkun, Kaymakam Sayın Ömer Coşkun,  TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Osmaniye Milletvekili Sayın Mücahit Durmuşoğlu, İlçe Belediye Başkanı Sayın M. Nuri Nuhoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Mehmet Yanık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın İbrahim Sağlam, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Altun tarafından mera açılışı gerçekleştirildi.